انتشار کتاب از مدیر گروه حقوق با عنوان " ثمره شصت سال تجربه وکالت"

 

انتشار کتاب از مدیر گروه حقوق با عنوان  " ثمره شصت سال تجربه وکالت"

 

کتاب فوق حاوی توصیه های اخلاقی و صنفیِ مشهورترین وکلا و اساتید حقوق ایران به جامعه وکالت می باشد که توسط انتشارات جنگل به چاپ رسیده است، از جمله این اساتید دکتر کاتوزیان، دکتر صفایی، دکتر میرمحمدصادقی، دکتر اردبیلی، دکتر اسکینی، دکتر جعفری لنگرودی، دکتر شهیدی و ...  می باشد. در مقدمه این کتاب آمده است:

در دورانی که افتخار آن را داشتم که به عنوان سردبیرِ مجله کانون وکلای دادگستری اصفهان خدمت نمایم، به پیشنهاد دوستان هیئت تحریریه، بنا بر آن گذاشته شد که در مجله قسمتی تحت عنوان «پند استاد» داشته باشیم، هدف از این قسمت آن بود که پند و نصایح بزرگترین اساتید و وکلای خردمند کشور، خطاب به جامعه حقوقی و از جمله وکلا را آورده تا این پندها چراغ راهی باشد، فرا‌روی وکلای گرامی.

اگر پند خردمندان به شیرینی نیاموزی                         فلک آن پند را روزی، به تلخی‌ات بیاموزد

با توجه به استقبال همکاران گرامی از این قسمت، آرام، آرام این فکر به ذهنم خطور نمود که بهتر است با تمرکز بیشتری به این بخش بپردازم، از همین رو با کمک همه اعضای هیئت تحریریه، سعی و تلاش نمودیم تا با بزرگترین وکلا و حقوقدانان کشور ارتباط برقرار نموده و از آن‌ها بخواهیم برای ما چند سطری پند و نصیحت بنویسند. بسیاری از آن ها به واسطه لطف و محبتی که داشتند، قبول زحمت می‌کردند و از چند سطر تا چند صفحه برای ما پند و اندرز می‌نوشتند. به برخی از وکلا و اساتید گرامی به واسطه فوت آن‌ها یا اقامت در خارج از کشور یا عدم تمایل به همکاری دسترسی نداشتیم، از همین رو اغلب کتاب‌های آن‌ها را خوانده، سخنرانی‌ها و مصاحبه‌های آن‌ها را شنیده و پند و نصایحی که به جامعه حقوقی از جمله وکلا داشتند را خارج‌نویسی نموده و در قسمت «پند استاد» به صورت جملاتی شیرین و آموزنده آوردیم. با زیاد شدن این پند و نصایح که ثمره سالیان سال تجربه وکالت این اساتید گرامی بود، تصمیم بر آن گرفتم که آن‌ها را در قالب کتابی تحت عنوان «ثمره شصت سال تجربه وکالت» بیاورم؛ چراکه نصایح آن‌ها نتیجه تجربه‌های طولانی آنان در عالم وکالت بوده، تجربیاتی که قدیمی‌ترین آن به شصت سال پیش باز می‌گردد و چه خوش است تجربه پیران و بزرگان به راحتی در اختیار جوانان قرار گرفتن، چراکه

آن چه بیند آن جوان در آینه                             پیر اندر خشت می‌بیند همه

 

 

جلد دوم این کتاب که در دست نگارش می‌باشد نیز در نوع خود جالب است، چراکه از حدود دوازده سال پیش که به لطف خدا در آزمون ورودی کانون وکلا قبول شدم تا لحظه حاضر، سعی نموده‌ام به هر کدام از همکاران که می‌رسم، از کارآموزی با یک ماه سابقه تا وکیلی با پنجاه سال سابقه، این سوال را بپرسم که مهم‌ترین تجربه اخلاقی و صنفی شما در برخورد با همکار، طرف دعوا، موکل، قُضات و سایر کارمندان سیستم قضایی چه بوده است؟ پاسخ‌هایی که همکاران محترم داده‌اند و ثمره تجربیات تلخ و شیرین آن‌ها می‌باشد نیز می‌تواند برای همه ما آموزنده باشد که انشاالله به زودی در جلد دوم این کتاب به همکاران عزیز تقدیم می‌گردد.

بر خود لازم می دانم از همه دوستان و اعضای هیئت تحریریه مجله کانون وکلای دادگستری اصفهان که خاطرات شیرینِ کنار آن‌ها بودن را هرگز فراموش نمی‌کنم، تشکر نمایم، به خصوص از خانم‌ها مینا سالمی، نفیسه مستقل، نسیم پرستگاری و آقایان داریوش سپنتا، سید محمدهاشم واعظ، محمد ابراهیمی، محمدرضا محمدی جرقویه ای، محمدحسین لطیفیان، روح الله محمدی که بسیاری از «پند استادها» به واسطه پیگیری‌های مدام و همت آن‌ها گرفته شد. خانم نگار جلیلی، برادرزاده گرامی‌ام که هم‌اکنون، نخستین گام‌های خویش را در رشته حقوق بر می‌دارد و امیدوارم به زودی شاهد موفقیت‌های روز‌افزون او باشم نیز زحمات زیادی در راستای آماده شدن این کتاب کشیدند که شایسته است از ایشان نیز تشکر ویژه نمایم.

امیدوارم این مجموعه که در واقع می‌تواند به عنوان یک الگو و کلاس درسی برای همه ما وکلای این مرز و بوم باشد، مفید فایده بوده و درس‌های این استادان بزرگ، که همه آن‌ها مستقیم یا غیر‌مستقیم، استاد ما بوده‌اند، خامی ما را به پُختگی تبدیل نماید.

در این تک واژه استاد، هزاران معرفت خُفته                که از آن معرفت‌هایش، هزاران خام‌ها، پخته

    هر نوشته‌اي در برابر سير تكاملي انديشه‌ها ناقص است، بنابراين از همه فضلا و دانش‌پژوهان انتظار مي‌رود از نظرات ارشادي و انتقادي خود دريغ نورزند[1]. خداوند بزرگ را شاكرم كه توفيق انجام این کار را عنايت فرمود و اميدوارم به عنوان برگي در درياي بي كران دانش «مقبول طبع مردم صاحب‌نظر شود».

غلام همــّــت آن عارفان با‌هنرم                  كه يك صواب ببینند و صد خطا بخشند

 

 

[1] . تلفن همراه 09133002633.   ایمیل این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

آموزش و پژوهش

تحصیلات تکمیلی

فرهنگی و دانشجویی